2014 Results – 50km

Race
No
Name Sex Age Cat
Name
Race
Time
Overall
Pos
Age
Pos
382X       Henry Uys M Sub Veteran 02:15:59 1 1
554        Sthembiso Msango M Senior 02:16:52 2 1
557        Mboneni Ngcobo M Senior 02:23:32 3 2
556        Ndumiso Dontso M Senior 02:26:00 4 3
560        Bongumusa Zikhali M Senior 02:26:14 5 4
643        Arno Daehnke M Veteran 02:26:44 6 1
559        Martin Dreyer M Veteran 02:30:17 7 2
558        Jeannie Dreyer F Sub Veteran 02:30:47 1 1
573        Jean-Paul Van Der Linde M Sub Veteran 02:35:04 8 2
589        Jason Abbott M Youth 02:37:09 9 1
592        Aldin Haupt M Youth 02:37:31 10 2
563        Justin Fernandez M Sub Veteran 02:37:47 11 3
595        Ashleigh Moffatt F Senior 02:39:43 2 1
590        Jacques Lloyd M Junior 02:42:20 12 1
581        Carla Van Huyssteen F Sub Veteran 02:42:43 3 2
361        Natalie Bergstrom F Veteran 02:43:49 4 1
613        David Wertheim Aymes M Master 02:45:33 13 1
377        Jacques De Bruyn M Senior 02:47:09 14 5
561        James Owen M Senior 02:47:23 15 6
400        Shane Botha M Sub Veteran 02:48:18 16 4
591        Marinus Van Sandwyk M Junior 02:49:37 17 2
500        Kyran Kraupner M Junior 02:50:08 18 3
600        Michael Arnoldi M Veteran 02:50:09 19 3
606        Mvelisi Mchunu M Senior 02:51:01 20 7
372        Gary Green M Senior 02:52:31 21 8
369        Kim Westbrook F Senior 02:53:20 5 2
633        Bryan Powell M Sub Veteran 02:53:50 22 5
605        Richard Wright M Veteran 02:54:10 23 4
564        Simon Hofmeyr M Sub Veteran 02:54:19 24 6
567        Harko De Boer M Master 02:55:44 25 2
646        Eben Muller M Veteran 02:56:14 26 5
586        Morne Cotton M Sub Veteran 02:56:58 27 7
596        Annemie Kruger F Senior 02:58:26 6 3
401        Sollie Prinsloo M Veteran 02:58:51 28 6
615        David Babem M Veteran 03:01:02 29 7
582        Michael Frost M Master 03:02:59 30 3
601        Stephan Zoid M Veteran 03:03:27 31 8
588        Alexandra Mapstone F Junior 03:05:10 7 1
384        Timothy Theusissen M Veteran 03:06:36 32 9
565        Sephton Wolmarans M Sub Veteran 03:08:32 33 8
587        Jano Van Reenen M Veteran 03:09:27 34 10
626        Gerhard Human M Sub Veteran 03:09:28 35 9
627        Ebert Cawood M Sub Veteran 03:09:52 36 10
594        Benjamin Smit M Youth 03:11:26 37 3
574        Rebecca Van Der Linde F Sub Veteran 03:12:09 8 3
411        Gary  Campbell M Veteran 03:13:56 38 11
410        David Gace M Veteran 03:14:04 39 12
379        Unknown  F Senior 03:14:46 9 4
396        Jaco Immelman M Senior 03:14:48 40 9
639        Matt Dickson M Sub Veteran 03:17:47 41 11
649        Nardo Bornman M Veteran 03:19:32 42 13
635        Owen Le Roux M Master 03:20:41 43 4
650        Sandy Boshoff F Sub Veteran 03:20:51 10 4
607        Timothy Sinclair M Sub Veteran 03:20:55 44 12
406        Jason Harvey M Senior 03:22:26 45 10
625        Tyron Scott M Veteran 03:23:41 46 14
621        Sarah Briginshaw F Veteran 03:24:12 11 2
636        Jan-Willem Fieren M Sub Veteran 03:26:44 47 13
620        John Briginshaw M Veteran 03:27:32 48 15
408        Dominic Moreno M Sub Veteran 03:31:19 49 14
602        Duncan Keal M Senior 03:34:27 50 11
622        David Tapson M Master 03:37:46 51 5
570        Sarah Sawers F Sub Veteran 03:42:30 12 5
358        Aasvoer Mazibuko M Senior 03:43:58 52 12
618        Carol Thomas F Veteran 03:47:26 13 3
617        Garth Thomas M Veteran 03:48:33 53 16
398        K Coetzee M Sub Veteran 03:50:49 54 15
645        Warwick Talbot M Veteran 03:51:17 55 17
632        Eugene Tomes M Sub Veteran 03:51:43 56 16
391        Nico Austin M Veteran 03:53:10 57 18
397        Danie Austin M Sub Veteran 03:53:12 58 17
376        Daniella Lahav F Sub Veteran 03:54:05 14 6
399        Andrew Maclennan M Sub Veteran 03:54:07 59 18
364        Andrea Mayer F Veteran 03:58:59 15 4
380        Stephane Peter Hansel M Veteran 03:59:05 60 19
609        Andrew Duff M Sub Veteran 04:00:11 61 19
357         Hlubi M Sub Veteran 04:03:18 62 20
637        Doug Gittings M Sub Veteran 04:06:33 63 21
638        Matthew Walsh M Sub Veteran 04:06:34 64 22
566        Michael-John Acres M Senior 04:08:14 65 13
371        Carel Botha M Senior 04:08:17 66 14
583        Koos Barnard M Master 04:08:51 67 6
630        Jason Fitzpatrick M Veteran 04:08:55 68 20
599        Hamish Godbold M Sub Veteran 04:09:01 69 23
612        Chandre Wertheim Aymes F Veteran 04:10:26 16 5
356        M Radebe M Senior 04:10:35 70 15
355        Ismael Maqphakisa M Sub Veteran 04:13:15 71 24
584        Burger Terblanche M Master 04:14:52 72 7
360        Craig Seaward M Veteran 04:16:14 73 21
365        Tessa Seaward F Veteran 04:16:19 17 6
579        Andrew Watts M Sub Veteran 04:17:25 74 25
354        Joseph Ramotsoenyane M Sub Veteran 04:17:42 75 26
352        Zakaria Robheki M Sub Veteran 04:19:01 76 27
631        Nick Heygate M Veteran 04:19:11 77 22
363        Carl Brett De Klerk M Veteran 04:21:34 78 23
614        Gavin Schroeder M Sub Veteran 04:21:50 79 28
648        Jade Myra Strachan F Sub Veteran 04:22:31 18 7
647        Richard De Oude M Veteran 04:22:34 80 24
641        Warwick Webber M Veteran 04:24:04 81 25
568        Maritza Bruwer F Sub Veteran 04:28:41 19 8
569        Kobus Bruwer M Sub Veteran 04:28:42 82 29
610        Anton Apps M Veteran 04:29:29 83 26
611        Jeremy Fox M Veteran 04:29:30 84 27
616        David Kinsey M Grand Master 04:29:55 85 1
619        Stephen Ayling M Grand Master 04:29:56 86 2
623        Peter Tippett M Master 04:33:26 87 8
585        Jacq Terblanche M Sub Veteran 04:44:01 88 30
608        Trevor Crowe M Master 04:45:35 89 9
576        Fiona Williams F Veteran 04:48:49 20 7
572        Kerry Frizelle F Veteran 04:48:52 21 8
578        Adele Burger F Senior 04:57:09 22 5
571        Sabrina Bundock F Sub Veteran 04:58:57 23 9
575        Kelly Spence F Senior 04:58:58 24 6
604        David Thurlwell M Sub Veteran 05:22:47 90 31
405        Dave Edwards M Grand Master 05:23:01 91 3
382        Linda Edwards F Grand Master 05:23:03 25 1
388        Frans Jacobus Pieterse M Senior 05:39:47 92 16
597        Ansu Human F Master 05:39:49 26 1
562        Dave Rigby M Master 05:39:49 93 10
640        Bradley Love M Sub Veteran 06:01:21 94 32

2 thoughts on “2014 Results – 50km”

  1. My name and number and time are not listed. Number was 355 I think and I finished in 3 hrs 50 mins. Don’t know why I’m not listed as I came through the finishing kite and had my number board removed. I think other people who were around me must also not have been listed as I don’t see their names either.
    Otherwise a fantastic ride with some extraordinary trails.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *